ATI CONTROL PANEL

Konfiguracja sterowników + czarne okno playera na telewizorze

Telewizor włączamy (o ile sam się nie włączył po restarcie komputera z podłączonym TV) w zakładce Ekrany w zaawansowanych właściwościach Ekranu.
Przeczytałem kilka razy posty typu: "...gdy podłączałem kabel do karty coś błysnęło i teraz komputer nie wykrywa mi telewizora..." i osobiście najczęściej podłączałem (i odłączałem) TV przy wyłączonym komputerze. Nie wiem, czy pomagało, ale na pewno nie szkodziło to karcie za ładnych kilka stówek.

Zakładka Ekrany

 

A - TV nie został wykryty przez komputer - sprawdź podłączenie.
B - TV został wykryty, ale nie jest aktywny - wciśnij czerwony "prztyczek".
C - TV został wykryty i jest aktywny.

       1. Monitor jako primary
       2. Monitor jako secondary
       3. TV jako primary
       4. TV jako secondary

 

Jeśli telewizor nie został wykryty, jednym z powodów może być zbyt duży opór wejścia w odbiorniku. Ostatnie edycje sterowników Ati pozwalają wymusić wykrywanie TV, która to opcja kryje się pod przyciskiem Rozwiązywanie problemów.

Programowo telewizor możemy "uruchomić" na kilka sposobów. Ja wypróbowałem trzy.
Na dole strony zamieszczam inne ustawienia, których nie sprawdziłem, ale podobno :) działają.

Monitor - primary, TV - primary

Obraz i tryb pracy monitora oraz TV są takie same - ponieważ wyjście TV-out pracuje z reguły w 50 Hz, więc monitor przestawia się również na 50 Hz. Z całą pewnością obraz na monitorze zostanie zniekształcony, ale można go doprowadzić do porządku regulacją monitora. Żeby oglądać film na całym ekranie TV na monitorze również musimy zająć cały ekran - czyli fullscreen w playerach.
Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych programów, aby na ekranie TV otrzymać napisy - tak jak ustawimy je na monitorze, tak będą wyglądać na TV.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że monitor pracuje w 50 Hz (oczy wypadają ;)), po odłączeniu TV musimy ręcznie przywrócić odpowiednie odświeżanie monitora, a i sam monitor nie za bardzo to lubi. Można oczywiście wyłączyć go po wystartowaniu filmu...

Monitor - primary, TV - secondary, Tryb teatralny

Telewizor pracuje sobie, w 50 Hz, monitor sobie, w swojej rozdzielczości, na ekranie TV wszystko jest dobrze... tylko na monitorze film "leci", a w okienku playera panuje noc.
Kruczek tkwi w opcji Tryb teatralny, dostępnej w opcjach klonowania obrazu w zakładce Nakładka. Jest ona aktywna tylko przy ustawieniu Monitor - primary, TV - secondary.

Zakładka NakładkaOpcje trybu klonowania

 

Po włączeniu opcji Tryb teatralny w momencie, gdy odpalimy film na komputerze, to bez względu, czy player będzie w małym okienku, czy też na fullscreen, obraz na telewizorze będzie zajmował cały ekran. Nie będą widoczne żadne narzędzia lub panele sterowania playera oraz nie mamy prawie żadnego wpływu na wielkość i położenie obrazu na TV. Co więcej, nie będziemy mieć również napisów, które są widoczne na komputerze :).
Można sobie z tym poradzić dwojako: zainstalować program Divxg400 dla kart Ati lub TVTool dla kart GF lub zainstalować (polecany) kodek ffdshow. Programiki i kodek, oprócz opcji dołączania napisów do filmu posiadają wiele innych użytecznych opcji konfiguracji obrazu, dźwięku i napisów.

Monitor - primary, TV - secondary, To samo na wszystkich

Na pierwszy rzut oka ta opcja wygląda na idealną dla kogoś, kto nie chce pracować na komputerze podczas oglądania. Mamy układ: Monitor - primary, TV - secondary, tak więc monitor pracuje w odpowiedniej częstotliwości i nie musimy jej przestawiać, mamy możliwość regulacji obrazu na TV (patrz niżej), nie musimy walczyć z napisami - wystarczy, że włączymy je w playerze, a samego playera ustawimy na fullscreen.
Jednak u siebie, podczas oglądania filmów zauważyłem na telewizorze brzydki objaw. Najbardziej to widać podczas wolnego przesuwania się w poziomie całego obrazu - panoramy. Obraz tak jakby dzielił się na kilka poziomych pasów, które nie przesuwały się z taką samą prędkością. Powstawał zauważalny efekt "pływania" obrazu. Było to widoczne tylko na CRT TV, powtarzało się systematycznie w tych samych miejscach, a po przełączeniu na inny tryb oglądania (np. Monitor - primary, TV - primary) znikało.
Nie wiem, co mogło być tego przyczyną: raczej nie komputer, który był za mocny do oglądania filmów, może kodeki... nie wiem. W każdym razie w moim przypadku opcja ta odpadała.


 

Proponuję jeszcze w zakładce Dostosowania (właściwości: TV, zakładka Ekrany) zaznaczyć opcję Wykorzystanie całej.... Film powinien nam wtedy od razu wypełnić całą szerokość ekranu telewizora. Ewentualnie, bez zaznaczonej opcji, możemy wyregulować obraz odpowiednimi przyciskami.

Dostosowanie TV

Wracając jeszcze do czarno-białego obrazu. W zakładce Format (właściwości: TV, zakładka Ekrany) musimy wybrać format sygnału.

Format sygnału

Najprościej według Kraju/Regionu wybrać Polskę. Można też spróbować z formatem PAL-B. Trochę więcej tutaj.
Jeśli zainstalujemy oryginalne sterowniki Ati na polskim Windows format sygnału powinien ustawić się automatycznie na PAL-D. Jeśli jednak zainstalujemy np. stery Omegi, format pewnie musimy zmienić ręcznie.


 

ATI CATALYST CONTROL CENTER

Konfiguracja sterowników

  • Podłączenie analogowe svideo-euro - Ati 9xxx


     
    Display Manager/Menedżer Ekranów

     

    Jeśli TV jest podłączony i został wykryty, w (1a) pojawi się szara ikonka dostępnych ekranów dodatkowych. TV możemy włączyć, klikając RMB w szarą ikonkę i wybierając od razu sposób podłączenia (1a) lub klikająć RMB na [2] i wybierając 'włącz' (1b). O ile się zorientowałem, ustawienie odpowiednich wartości w polach (2) spowoduje, że monitor powróci do tych wartości po przełączaniu sposobów wyświetlania.

    KlonowanieTo samo na wszystkich

     

    Lewy obrazek pokazuje ustawienie Klonowanie obrazu, prawy - To samo na wszystkich(?) (Rozszerz główny na TV/Extend Main onto TV). Jednak ta druga opcja działa inaczej, niż w Control Panel i na razie nie znalazłem różnicy pomiędzy nią, a klonowaniem przy oglądaniu filmów.
    Oczywiście w każdym momencie możemy wybrać przełączanie wyświetlaczy (Zamień miejscami mapowanie/Swap Display maping) - skrót Alt+F5 nie zmienił się.
    Pozostałymi opcjami nie zajmowałem się...


     
    Tryb teatralny

     

    Również teraz może nas spotkać przykrość w postaci czarnego okienka playera. W zakładce Video All Settings musimy ustawić Tryb Teatralny dla Klonowania (1). W pozostałych przypadkach, okienko playera będzie czarne. Dla Extended Main również musimy wybrać Tryb Teatralny, bo w przypadku Standard Mode na TV otrzymamy tylko pusty pulpit.
    Nie walczyłem z opcją To samo na wszystkich, którą łatwo można było włączyć w przypadku Control Panel, ponieważ korzystam z przełączania wyświetlaczy. Jeśli ktoś doszedł do tego, proszę o kontakt.
    W (2) ustawiamy Match the source video o ile nie chcemy zdeformowanego obrazu panoramicznego wciśniętego na cały ekran naszego TV.


     
    Format sygnału

     

    Format obrazu według sygnału lub kraju możemy zmienić w zakładce Formats we właściwościach TV.


     
    Dopasowanie obrazu

     

    W zakładce Adjustments możemy ustawić wielkość obrazu na TV. Suwak ustawiony na Overscan wypełnia całkowicie ekran TV, natomiast suwak ustawiony na Underscan pozwala regulować ustawienie obrazu i jego wielkość strzałkami. U mnie Overscan obcina ciut obraz, a Underscan pozostawia kawałki niewykorzystane...
    W zakładce Image Quality możemy podregulować jakość obrazu, spróbować usunąć mruganie i takie tam.


     
  • Podłączenie cyfrowe DVI-HDMI/HDMI-HDMI - HD 4870

    Jak zwykle w Ati, nawet przy, wydawałoby się jednoznacznym podłączeniu, są duże problemy. Nie wiem, czy to kwestia za nowej karty (Sapphire 4870 1GB), producenta czy też sterowników (8.10, 8.11), ale znane mi z Nvidii zwykłe plug&watch nie działają.

    Po pierwsze...
    ...problem z Catalyst Control Center. Tuż po zakończeniu instalacji wyskakiwał błąd 'Wystąpił problem z aplikacją Catalyst Control Centre: Host application i zostanie ona zamknięta. Przepraszamy za kłopoty.' / 'Host application has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience'. Wyskakiwał on czasem przy starcie systemu oraz przy kilku pierwszych próbach odpalenia CCC. Jednak gdy wreszcie odpalił, startował bez żadnych błędów. Do czasu restartu... Nie pomogło dokładne odinstalowywanie sterowników i ponowna instalacja. Ponieważ błąd był związany z .NET Frameworking, odinstalowałem wersję 3.5 i 2.0 i zainstalowałem ponownie 2.0. Tym razem błąd wyskoczył w trakcie instalacji samego .NET (przez Windows Update). Trochę o tym błędzie i różnych, w moim przypadku nieskutecznych, sposobach można poczytać tu.
    Wygląda na to, że w 8.12 naprawiono ten błąd.

    Po drugie...
    Po zmianie programu na TV, odtwarzacz zatrzymywał film i nie dawało się go uruchomić bez restartu odtwarzacza. W 9.2 zostało to poprawione, ale pojawił się nowy problem - po podłączeniu przewodu TV nie jest wykrywany i należy wcisnąć przycisk 'Wykryj ekrany'. Dodatkowo, gdy przełączy się TV na odpowiedni program po sklonowaniu obrazu, sygnału na TV brak. Dopiero po jakimś impulsie - obróceniu ekranu, zmianie rozdzielczości itp. obraz zaskakuje.

    Po trzecie...
    ...Ati Tray Tools. CCC jest tylko narzędziem do regulacji obrazu i obsługi kilku wyświetlaczy. Nie jest potrzebne do normalnej pracy komputera, można więc go nie instalować i zastosować inne oprogramowanie. Np. świetny tweaker Ati Tray Tools. Tyle, że w moim przypadku Ati Tray Tools w ogóle nie wykrywa TV podłączonego DVI-HDMI. W starszych wersjach mam komunikat Nie podłączony, w nowszych beta w ogóle nie ma zakładki Wyświetlacze.

    Po czwarte...
    ...wybór wyjścia DVI. U mnie, używając CCC, monitor musi być podłączony do gniazda znajdującego się dalej od mobo, ponieważ po starcie systemu, przy podłączonym monitorze i TV, obraz podawany jest właśnie na to wyjście, a drugi wyświetlacz (telewizor) jest wyłączony. Przy odwrotnym podłączeniu zaczynam z Windowsem na TV, a monitor jest czarny...
    Ale bez CCC, z zainstalowanym Ati Tray Tools jest odwrotnie - gniazdo bliżej mobo jest traktowane jako domyślne.


     
    Display Manager/Menedżer Ekranów

     

    Jeśli nie widzimy szarego telewizorka w polu 'Podłączone, aktualnie wyłączone ekrany', możemy kliknąć w przycisk 'Wykryj ekrany'. Również jeśli podłączymy kabel przy już włączonym komputerze, TV może nie zostać automatycznie wykryty i konieczne będzie ręczne wykrycie.
    Jeśli już uda się uruchomić, to samo ustawienie sterowników jest dość proste i bardzo podobne do ustawień w przypadku podłączenia analogowego. W zakładce Menadżer ekranów klikamy prawą myszką na szarym wykrytym urządzeniu i wybieramy Klonowanie.

    !

    [24.10.08] Kilkukrotnie zwrócono mi uwagę, że nie można uruchomić menu kontekstowego, klikając RMB na szarej ikonce ekranu dodatkowego. Wygląda na to, że rozwiązaniem jest przełożenie monitora z jednego gniazda dvi karty graficznej do drugiego. Miałem kilka potwierdzonych przypadków, że podłączenie monitora do drugiego gniazda DVI rozwiązało ten problem.



     
    Video-Avivo

     

    W zakładce Video-Avivo wybieramy sposób klonowania (nakładkę trybu kinowego):

    • Tryb standardowy podwójny - na obu wyświetlaczach mamy dokładnie to samo, łącznie z napisami, wszystkimi regulacjami okienka playera, napisów itp.
    • Tryb kinowy (pełny ekran) - po odpaleniu filmu, nawet w okienku, obraz zajmie całą powierzchnię na TV. Jedyną regulacją wielkości obrazu jest Ustawienie trybu kinowego - obraz zniekształcony, na całym ekranie TV lub proporcjonalny z czarnymi pasami.

    Podobnie, jak w przypadku podłączenia analogowego, w Trybie Teatralnym nie dostaniemy napisów z playera. Trzeba je odpalać inaczej, np. z ffdshow lub Ati Tray Tools (jeśli działa).

    Atrybuty TV

     

    Dodatkowo w zakładce Atrybuty ustawiamy sposób skalowania obrazu na TV. Lepiej zostawić skalowanie danemu wyświetlaczowi (odhaczone Skalowanie GPU). Mamy podgląd sposobów skalowania, więc chyba nie trzeba nic wyjaśniać.


     
  • Dźwięk przez HDMI

W większości wypadków dźwięk musimy wyprowadzać dodatkowym przewodem z karty dźwiękowej (minijack). Jednak w nowszych kartach Ati (serie HD xxxx) jest możliwość wyprowadzenia dźwięku z wyjścia DVI. Po prostu Ati wbudowało w kartę graficzną obsługę dźwięku - w przypadku Radeonów HD 48xx jest to dźwięk 7.1. Aby jednak cieszyć się podłączeniem do TV jednym przewodem, trzeba spełnić kilka warunków:

  1. Potrzebna jest kolejna magiczna przejściówka Ati, tym razem DVI-HDMI z możliwością przesyłania dźwięku, dostarczana z kartą. Co więcej, musi to być przejściówka do danej linii kart. Przejściówka z 2xxx nie będzie działać z kartami 4xxx, które mają adapter w wersji rev2.
  2. Potrzebny jest przewód HDMI-HDMI. Przewód DVI-HDMI nie będzie działał.
  3. Trzeba mieć zainstalowane sterowniki ATI HDMI Audio Device (Realtek).
  4. W Panelu Sterowania/Dźwięki i urządzenia audio, w zakładce Audio musimy wybrać HDMI Audio. Przy takim ustawieniu nie będziemy mieli dźwięku na wyjściu audio z komputera. Albo głośniki/słuchawki, albo wyjście dźwięku z karty Ati.

!

[07.11.08] Jeśli w Display Manager podłączony wyświetlacz/odbiornik nie jest rozpoznany jako HDMI, mamy problem - nie otrzymamy dźwięku przez HDMI. Wygląda na to, że w catalystach (do 8.xx) jest błąd i niektóre urządzenia są źle rozpoznawane - przykład. Ma to być poprawione.



 

Z założenia DVI nie obsługuje dźwięku, jednak posiada wolne piny, które wykorzystało Ati. Dlatego przy użyciu normalnego kabla DVI-HDMI nie otrzymamy dźwięku. Stosując adapter Ati, wyprowadzimy dźwięk z wyjścia DVI do wejścia HDMI. W specyfikacji karty powinno być napisane, czy oba wyjścia DVI karty są kompatybilne z HDCP - tylko takie wyjście obsługuje audio.

Co do jakości dźwięku - ja mam dźwiękówkę zintegrowaną na płycie, też 7.1, też Realteka, a TV po prostu stereo, więc różnicy nie zauważam.



 

NVIDIA CLASSIC CONTROL PANEL

Konfiguracja sterowników + czarne okno playera na telewizorze

Ustawienia pokażę na przykładzie klasycznego panelu Nvidia. Analogiczne ustawienia można znaleźć w nowym panelu.
Po podłączeniu telewizora w Ustawieniach ekranu nView w Aktualnych wyświetlaczach powinien pojawić się Telewizor.

Pojedynczy wyświetlacz


 

W rozwijalnym menu nView mamy do wybory cztery opcje, z czego interesują nas właściwie tylko dwie - Wyświetlacz pojedynczy oraz Klon.
Jeśli mamy ustawiony Wyświetlacz pojedynczy, to ekran TV będzie czarny! Dopiero po przełączeniu wyświetlaczy lub zmianie opcji na Klon, ekran TV ożyje.

Klon


 

Jeśli wybierzemy opcję Wyświetlacz pojedynczy, to pozostaje nam tylko ustawić przełączający klawisz skrótu i voila. Ustawiamy film na monitorze, przełączamy wyświetlacze, TV się włącza, monitor wyłącza i oglądamy...
Minusem tego rozwiązania może być jedynie to, że jakiekolwiek regulacje TV (jasność, kolor, przesunięcia) są możliwe dopiero po przełączeniu na TV, a więc działamy myszką na ekranie TV...

Klawisze skrótu


 

W przypadku opcji Klon TV jest aktywny, więc wszelkich regulacji możemy dokonać od razu spod prawej myszki. Wybieramy format sygnału (PAL-D), a wchodząc głębiej, w Ustawienia zaawansowane, możemy wybrać format sygnału wideo jaki dostarczamy do telewizora - Automat, Composite (sygnał zespolony) lub S-Video (sygnał rozdzielony). Automat powinien zdać egzamin. Wchodząc jeszcze głębiej w Regulację urządzenia (opcja dostępna też od razu spod RMB w Ustawieniach ekranu nView, możemy wyregulować jasność, kolor, rozmiar i inne parametry obrazu.

Format sygnału

 
ZaawansowaneRegulacja

 

 

Puszczamy film i... okienko playera jest czarne! Znów problem z trybem teatralnym. Tym razem opcja ukryta jest w zakładce Wideo pełnoekranowe. Jako Urządenie pełnoekranowe wybieramy Ekran pomocniczy (jeśli w Ustawieniach ekranów nView monitor mamy ustawiony jako ekran główny) i na TV pojawia nam się film. Oczywiście bez napisów, z którymi musimy poradzić sobie podobnie, jak opisałem wyżej, w sterownikach Ati.
Większym problemem jest to, że obraz na TV jest rozciągnięty. I z tym na razie nie potrafię sobie poradzić...

Wideo pełnoekranowe

 

Niestety, nowsze sterowniki nvidii nie posiadają już klasycznego panelu. Ten zaawansowany jest oczywiście mniej przyjazny, ale da się znaleźć w nim analogiczne ustawienia.


 

Jak najlepiej?

Którą wersję pracy wybrać? TV jako primary czy jako secondary? Tryb teatralny, czy To samo na wszystkich? Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli chcemy, aby na TV leciał film, a samemu pracować na komputerze, musimy uruchomić opcję klonowania obrazu i tryb teatralny, czyli Monitor - primary, TV - secondary, wymusić napisy na TV i posiadać playera, który po zminimalizowaniu na belkę nie pauzuje filmu. Może to być na przykład BestPlayer lub nowszy SubEdit z odpowiednią opcją. Reszta zależy od mocy naszego komputera.
W przypadku nowszych kart i podłączenia cyfrowego jest to wybór sposobu klonowania: Tryb standardowy podwójny lub Tryb kinowy.

Ja nie używam komputera w czasie oglądania flimu, a ponieważ opcja To samo na wszystkich w przypadku telewizora CRT szwankowała (patrz tutaj), używałem układu Monitor - primary, TV - primary. Minusem było to, że monitor CRT pracował wtedy w 50 Hz i powinno się go wyłączać na czas filmu. Potem zacząłem stosować opisaną poniej metodę Za pomocą Schematów w zakładce Ekrany.
Obecnie, przy podłączeniu cyfrowym DVI-HDMI używam Trybu standardowego podwójnego - na TV jest dokładnie to samo, co na monitorze. Po uruchomieniu filmu i ustawieniu wszystkiego, monitor po prostu wyłączam.
Dzięki odpowiedniemu playerowi mogę regulować sposób wyświetlania filmu na ekranie TV. Używam polskiego SubEdit'a. Oprócz dobrego edytora napisów posiada on właściwie wszystkie możliwe regulacje obrazu i napisów: rozciąganie, przesuwanie, powiększanie itp. Dzięki niemu można np. obraz na TV dowolnie powiększyć, przesunąć do górnej krawędzi ekranu, a w czarnym pasku na dole umieścić duże napisy.
Uwaga. Dopiero SubEdit 3945 działa dobrze z nowszymi wersjami kodeków ffdshow. Wcześniejsze wersje SubEdit'a wieszają się przy próbie odtworzenia filmu. Można temu zaradzić używając ffdshow 20030424 lub w Opcje->Film SubEdit'a odznaczyć Automatycznie odtwarzaj film po wczytaniu.

Inne sposoby uruchomienia TV

  • Jest jeszcze jedna możliwość pracy na komputerze przy normalnej częstotliwości i oglądania filmu na telewizorze.
    1. W ustawieniach karty wyłączamy telewizor.
    2. W opcjach Właściwości ekranu/Ustawienia wybieramy drugi monitor.
    3. Zaznaczamy opcje Powiększ pulpit systemu do rozmiarów tego monitora.
    4. Do odtwarzania użyć programu AllPlayer z strony www.marbit.com.pl i wybrać w nim opcje full screen na drugim monitorze.
    U mnie od bardzo dawna działa to bez żadnych problemów. Najprawdopodobniej są jeszcze inne programy umożliwiające wyświetlenia filmu na pełnym ekranie na drugim monitorze. Działa to pod Windows XP, 2003 i jeśli dobrze pamiętam, pod 98. Na pewno nie działa pod windows 2000.

    Michał Wójcik

  • Za pomocą Schematów w zakładce Ekrany.
    Zmieniamy wyświetlacze "ręcznie" lub za pomocą skrótu klawiszowego. Plusem tej metody jest to, że jest "mało wymagająca" :). Ustawiamy obraz i podpisy na monitorze, wciskamy Alt+F5 i oglądamy film na TV, potem Alt+F5 i wracamy na monitor. Zostają zachowane wszelkie ustawienia obrazu i podpisów, których dokonaliśmy w SubEdit. Minusem jest to, że po przełączeniu na TV wszelkie operacje musimy prowadzić na ekranie TV, ponieważ monitor jest wyłączony albo oczywiście wrócić na monitor przez Alt+F5.
    W NVidia Control Panel nie ma skrótu przełączania wyświetlaczy - można było samemu zdefiniować taki skrót.
    Od Catalystów 4.3 pojawiło się dodatkowe "utrudnienie" - żądanie potwierdzenia zmiany ustawień. Mamy na to 10 sekund, w innym wypadku komputer przywróci poprzedni stan (włączy monitor, wyłączy TV). Ponieważ najczęściej aktywny jest player, a nie komunikat, wiec najpierw Alt+Tab, potem lewy kursor (Tak) i wreszcie Enter...

 Źródło: http://solar.blurp.org/